Alice Harikalar Diyarında Sendromu

Alice Harikalar Diyarında Sendromu

 

Hastalık ismini, Lewis Carroll’un “Alice Harikalar Diyarında” adlı kitabından alır. Çünkü hastalığa bağlı olarak görülen belirtiler, kitapta meydana gelen olaylarla benzerlik gösterir. 

 

Öykü boyunca Alice'in dünyayı algılama şekli bir tavşanın girdiği deliğe onun peşinden girmesiyle tekrar tekrar değişir. Bir durumda, "beni iç" yazan bir şişeden birkaç yudum alır ve küçük bir kapıdan sığacak kadar küçülür. Sonra "beni ye" yazan bir kekten yer ve artık boyu o kadar uzar ki, kendi ayaklarını bile göremez olur.

 

Alice Harikalar Diyarında Sendromu, “Todd's Sendromu” olarak da bilinir. Çünkü; ilk olarak 1950 yılında Psikiyatrist Dr. John Todd tarafından tanımlanmıştır. Todd, migren baş ağrıları ve epilepsi nedeniyle tedavi ettiği insanlardan duydukları tuhaf semptomları tanımlamak için "Alice Harikalar Diyarında Sendromu" terimini kullanmayı tercih etmiştir. 

 

Hastalığa bağlı olarak kişi vücudunun herhangi bir bölümünü olduğundan farklı boyutta veya şekilde algılar. Örneğin; bir anda ellerinin ya da ayaklarının büyüdüğünü düşünebilir. Hatta yalnızca kendi vücutlarının değil başka cisimlerin de boyutlarını yanlış algılarlar. 

 

Bunlar dışında hastalarda görülen diğer bozulmalar ise hareket, renk veya kişiye ait farkındalıkları oluşturmamızı sağlayan bölgelerdeki bozulmalar ve zaman zaman da işitme, dokunma, zaman kavramı algılarınaki bozulmalardır. 

 

Bu sendromu yaşayan kişiler, deneyimledikleri bu algı değişimlerinin gerçek olmadığının bilincindedir. Yani bu bireylerin gerçek ile aralarındaki bağlantı kopmamaktadır. 

 

Bilinen bir tedavisi yoktur ancak erken tanıda önüne geçilebilecek önlemler alınabilir.

 

HAZIRLAYAN

Psk. Burcu AYDIN

 

KAYNAKLAR

·        https://bilimveutopya.com.tr/alice-harikalar-diyarinda-sendromu

 

·        https://bilimfili.com/alice-in-harikalar-diyarindaki-norolojik-bozukluklar