Hayalet Sevgili

Hayalet Sevgili

Ghosting, İngilizcede hayalet anlamına gelen "ghost" kelimesinden türeyen ve dilimize de İngilizcede olduğu gibi direkt Ghosting olarak geçmiş bir terimdir. Ghosting’ i Türkçeye hayaletlenme, hayalet olmak gibi de çevirebiliriz.

Ghosting İlişki kavramını ise herhangi bir sebep olmaksızın partnerini bir anda terk ederek, partnerinin kendisine ulaşmasına engel olmak ve bağları sonsuza kadar koparmak olarak açıklayabiliriz.

Ghosting, internetin hayatımızda yaygınlaşmasıyla ortaya çıkan bir kavramdır. Özellikle sosyal medya üzerinden tanışma ile başlayan ilişkiler, Ghosting’ in  en sık yaşandığı ilişkilerdir.

Bunun sebebi ise yıllarca yakın çevremizde bulunan ve ortak arkadaşlara sahip olduğumuz bir kişinin aniden kaybolması pek olası değildir fakat sosyal medyada başlayan ilişkilerde bu durumun yaşanması daha olağandır.

Elbette ki Ghosting tabiri, kötü giden ilişkilerin ardından gelen ayrılık ve görüşmeme süreçlerini kapsamıyor. Bu kişiler ayrılmak istediğine dair hiçbir belirti göstermeden ortadan kaybolmalarıyla bilinirler. İlişkideki problemleri çözmek yerine aniden gitmeyi tercih ederler.

Sizin açınızdan her şey güzel başlamıştır ve harika vakit geçiriyorsunuzdur. Bir an gelir ve mesajlara, aramalara dönmez ve ona ulaşmak istediğiniz bütün yolları kapatır.

Araştırmalar gösteriyor ki Ghosting en sık 18-29 yaş aralığındaki bireylerde rastlanıyor. İlişkide özellikle erkeklerin kullandığı bir yöntem olduğu bilinmekle birlikte, her iki cinsiyetin de bu yöntemi tercih ettiğini söylemek mümkün.

Bu deneyimi yaşayıp Ghosting’e maruz kaldıysanız, ilişki kurduğunuz kişilerin sizi bu yöntemleri kullanarak manipüle etmesine engel olabilirsiniz. 

Bu deneyimi yaşatan tarafsanız, bunun da bir duygusal istismar/psikolojik bir şiddet olduğunu lütfen unutmayın.

Sağlıklı ilişkiler diliyorum.

 

Hazırlayan: Psk. Burcu Aydın

 

Kaynakça:

https://www.google.com/amp/s/www.webtekno.com/haber/amp/120072

https://blog.aegon.com.tr/ghosting-nedir-nasil-bas-edilir/